Past Trials

Scottish Six Days Trials - 1920

Off Road Moto
Highland Temporary Works
Putoline
Blackbird Racing
Jitsie
Acklams Factory Beta
56N Bikes
Highland Leisure Sport
Inch Perfect Trials
Vertigo
Gavin Cairns
Mickey Oates
Leven Homes
North Distribution Ltd
John Lee Motorcycles
Ice Valley
...
Riders taken on the timed hillclimb at Glendoe in the 1920 SSDT

1920 Scottish Six Days Trial


In the 1920 Scottish Six Days Trial, the competitors gathered in Perth in the heart of Scotland on the first Sunday in July. There, an official garage had been nominated with a space allocated for all the entrants machines, where they were examined to verify their state before the start.

The 1920 Trial attracted 102 entries, of which 94 made it to the Start. A gruelling 1010 miles were covered by the hardy competitors over the course of the six days.

The routes faced by the competitors in 1920 were:

First Day - 174 miles

Perth - Amulree - Aberfeldy - Kirkmichael - Braemar (lunch) - Tomintoul - Grantown - Inverness.

Second Day - 187 miles

Inverness - Abriachan - Dingwall - Evanton - Lairg (lunch) - Altnaharra - Bettyhill - Thurso - John o’Groats - Wick.

Third Day - 138 miles

Thurso - Wick - Latheron - Berriedale - Brora - Lairg (lunch) - Evanton - Beauly - Inverness.

Fourth Day - 160 miles

Inverness - Drumnadrochit - Invermoriston - Mam Ratagan - Glenelg (lunch) - Tomdoun - Glendoe - Craggie Inn - Inverness.

Fifth Day - 191 miles

Inverness - Carrbridge - Newtonmore - Pitlochry (lunch) - Kenmore - Stirling - Edinburgh.

Sixth Day - 160 miles

Edinburgh - Broughton - Innerleithen (lunch) - Gifford - Haddington - Edinburgh.

The following awards were made for the 1920 Trial:

GOLD MEDALS

H R Denley (Morgan)
R S Macrae (Harley-Davidson sidecar)
H E Fairley (ABC)
Hugh Gibson (Clyno)
H M Batten (P&M)
E A Colliver (Indian)
J L Stocks (Ariel)
J J A Dias (P&M)
L Newey (Ariel)
F Turvey Jun (BSA)
D S Milne (Matchless sidecar) 
James Steel (BSA)
R M Knowles (Norton)
D H Noble (Rover)
H F Edwards (BSA)
L L Sealey (BSA)
Crompton Guthrie (Norton)
A L Downie (Wilkin)
G Cumming (Sunbeam)
A F Knight (Clyno sidecar)
R B Clark (Verus)
G Grinton (Harley-Davidson sidecar)
Tom Morton (Rover)
J A Newman (Sunbeam)
H R Davies (AJS sidecar)
Leslie Guy (Scott)

SILVER MEDALS

W Westwood (Triumph)
E W Choldcroft (AJS)
B Alan Hill (P&M)
T S Sharratt (Indian)
H Alexander (Matchless sidecar)
Wm Buchanan (BSA)
W Edwards (BSA)
J A Hilger (Rover)
W J Chambers (BSA)
H F Mace (ABC)
Rowland Fellows (Triumph)
J R Fellows (James)
R E Darnton (Indian)
A J Sproston (Lea-Francis)
J S Holroyd (Blackburne sidecar)
J A C Sangster (James)
P W White (Sunbeam)

BRONZE MEDALS

A J C Lindsay (Rover)
C V Freeman (Clyno)
G V Shaw (Norton)
Ellison Hawks (Douglas)
R Carfrae (Triumph)
P W Bischoff (Clyno)
S Hubbard (HB)
A G Cocks (Beardmore-Precision)

Information compiled and provided by Deryk Wylde.